19. julija smo, v luči razprav o proračunu vlade, na le-to ponovno naslovili poziv z naslovom “Še je čas, da prepoznate pomen stanovanjske politike”, v katerem smo skupaj s Študentsko in Dijaško organizacijo Slovenije ter z uradno podporo Zveze društev upokojencev ponovno apelirali na vlado, da se loti področja stanovanjske problematike. V odgovor smo, podobno kot že januarja letos, prejeli informacijo, da so naše sporočilo odstopili Ministrstvu za okolje in prostor, kot smo sicer tudi poročali na tiskovni konferenci ob Mednarodnem dnevu mladih.
Tokrat tudi objavljamo celotno besedilo poziva:
Poziv Vladi RS: Še je čas, da prepoznate pomen stanovanjske politike
Spoštovani predsednik vlade g. Marjan Šarec, spoštovane ministrice in ministri,
ponovno Vam pišemo v imenu organizacij, ki združujejo in zastopajo mlade v Sloveniji, in tudi tokrat glede stanovanjske problematike, ki ostaja nespremenjena. Že v januarju smo vas pozvali, da med prioritete vlade uvrstite stanovanjsko politiko. Odziv na naš poziv je bil zgolj sestanek na Ministrstvu za okolje in prostor, na katerem smo se »seznanili« z delom ministrstva, ki smo ga že poznali. MOP ne pokriva vseh področij, potreben je medresorski pristop, prav tako je proračun v domeni celotne Vlade RS (in seveda DZ RS). Zato ponovno pozivamo, da se stanovanjska politika prepozna kot prioritetno področje, problematika pa tokrat primerno naslovi že v postopku priprave proračuna za prihodnji leti. Vaš cenjeni odgovor pričakujemo do petka, 9. avgusta 2019.
Naj ponovimo, da je potrebno:
Naj vas tudi spomnimo na obljube iz koalicijske pogodbe, v kateri ste zapisali:
Na tem mestu ne bomo podrobneje razpravljali, kako nemogoč je položaj mladih, ki si z lastnim delom ne morejo privoščiti niti najema majhnih stanovanj; mladih, ki se posledično ne morejo osamosvojiti in ustvariti družine; študentov, ki mesece čakajo na vselitev v študentski dom (in je ne
dočakajo) itd. Če teh težav ne opazite ali jih ne dojemate kot težave, pa Vam lahko vse okoliščine seveda pojasnimo na srečanju.
Čeprav menimo, da ni težava v tem, da stanovanjska problematika (mladih) ne bi bila prepoznana ali, da ne bi obstajalo (strokovno in javno) strinjanje, da so potrebne večje spremembe in državna intervencija. Težava je predvsem pomanjkanje politične volje, prav zaradi tega se obračamo na vas kot najvišjega predstavnika izvršne oblasti.
Gre za problematično stanje, ki je posledica večletnega ignoriranja težav, napačnih odločitev ter pomanjkanja strategij, sredstev in javnih politik. Zavedamo se, da teh težav ni ustvarila trenutna vlada, vendar je njena odgovornost, da jih začne uspešno in sistematično reševati. Rešitve ne bodo hitre, predvsem pa bodo občutneje vplivale šele na prihodnje generacije. Prav zato pa je potrebna toliko večja odločnost. Pričakujemo, da bo tudi proračun vlade za naslednji dve leti odražal veliko spremembo v dojemanju pomena stanovanjske oskrbe.
V upanju na razumevanje, spremembe (skladno z našimi izraženimi pričakovanji) oz. srečanje Vas lepo pozdravljamo,
Anja Fortuna, l.r., predsednica Mladinskega sveta Slovenije
Klemen Peran, l.r., predsednik Študentske organizacije Slovenije
Lucija Karnelutti, l.r., predsednica Dijaške organizacije Slovenije
s podporo
Janez Sušnik, l.r., Predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije