Kaj je Evropski mladinski forum (YFJ – Youth Forum Jeunesse)?
Evropski mladinski forum je organizacija, ustanovljena s strani mladinskih organizacij; danes jo sestavlja več kot 100 nacionalnih mladinskih svetov in mednarodnih nevladnih organizacij, med katerimi so tudi krovne organizacije. Tako YFJ združuje več 10 milijonov mladih iz vse Evrope, in sicer z namenom zastopanja njihovih skupnih interesov. Reprezentativnost, notranja demokratičnost, neodvisnost, odprtost in vključevanje so ključni principi delovanja Evropskega mladinskega foruma in njegovih organizacij članic.
YFJ in MSS
Mladinski svet Slovenije je bil ena od organizacij ustanoviteljic Evropskega mladinskega foruma leta 1996 in vse od začetka organizaciji vzorno sodelujeta. V stebrnem sistemu YFJ tako sodi med nacionalne mladinske svete (drugi steber predstavljajo mednarodne organizacije). MSS redno sodeluje pri aktivnostih YFJ ter predlaga svoje kandidate v organe in delovna telesa YFJ.
V mandatu 2006–2008 je imel MSS člana Biroja (izvršilni organ), člana komisije za zadeve EU in članico v t.i. bazenu trenerjev YFJ. MSS je prav tako že večkrat organiziral dogodke v partnerstvu z YFJ; od leta 2002 smo gostili sedem dogodkov YFJ.
Največji podvig pa nam je uspel v letu 2008, ko je bil Tine Radinja, kandidat MSS, izvoljen za predsednika Evropskega mladinskega foruma. Svoj mandat je pričel v letu 2009 in ga zaključil konec leta 2010. Nasledil ga je Peter Matjašič, ki je Evropskemu mladinskemu forumu predsedoval med leti 2010 in 2014. Od leta 2019 je podpredsednica Evropskega mladinskega foruma Tina Hočevar.
Za sodelovanje z Evropskim mladinskim forumom je na MSS zadolžena podpredsednica Neža Repanšek. Kontaktirate jo lahko na neza.repansek@mss.si.
Vizija YFJ
Biti glas mladih v Evropi, kjer so mladi obravnavani kot enakovredni državljani ter imajo vzpodbudo in podporo, da popolnoma uresničijo svoje potenciale kot državljani Sveta.
Poslanstvo YFJ
Evropski mladinski forum predstavlja in zagovarja potrebe in interese vseh mladih v Evropi skozi njihovo pozitivno in aktivno participacijo.
Cilji YFJ
Struktura YFJ
YFJ je sestavljen iz naslednjih statutarnih teles:
Generalna skupščina je najvišje odločevalno telo YFJ, ki se sestaja vsaki dve leti. Odločitve, ki jih sprejme Generalna skupščina, so obvezujoče za vse organizacije članice, vključno z nasprotujočimi in odsotnimi. (iz Statuta YFJ, člen 4.1).
Svet članic YFJ (COMEM) je pristojen za izvedbo vseh dejanj, ki so potrebna ali koristna za uresničevanje namena asociacije, razen za tista pooblastila, ki so po zakonu ali statutu YFJ rezervirana za Generalno skupščino:
Biro (11 članov, vključno s predsednikom in dvema podpredsednikoma) je kolektivni organ, ki ga izvoli Generalna skupščina in je odgovoren za izvedbo delovnega načrta in razvoj Evropskega mladinskega foruma. Biro se sestaja vsak drugi mesec; njegovi člani se vključujejo v druga delovna telesa YFJ kot tudi predstavljajo YFJ navzven.
Generalnega sekretarja imenuje Svet članic za mandat dveh let. Generalni sekretar nadzira in koordinira delo sekretariata. Odgovoren je za vsakodnevno delovanje Foruma pod vodstvom in po navodilih Biroja. (iz Statuta YFJ; člen 4.5)
Komisija za finančni nadzor (FCC) je odgovorna za notranjo revizijo financ YFJ. Deluje kot svetovalna podpora Biroju, Svetu članic in Generalni skupščini. Za Svet članic in Generalno skupščino pripravlja poročila ob upoštevanju letnega proračuna in zaključnega računa. (iz statuta YFJ, člen 4.4)
Posvetovalno telo za vloge za članstvo (CBMA) za Biro pripravlja poročilo o vlogah za članstvo v YFJ potencialnih organizacij članic. (iz statuta YFJ; člen 5.5)
Vsebinska področja
Izobraževanje, mladinska politika v Evropi, zaposlovanje in socialna vključenost, človekove pravice in enakost, trajnostni razvoj, zdravje, usposabljanje, mobilnost, globalno in regionalno sodelovanje med mladimi.
Delo YFJ
Evropski mladinski forum izvaja funkcije, ki dopolnjujejo delovanje organizacij članic, osredotočen je na izražanje problematike svojega članstva in zavzemanje za njihovo vključevanje v politično agendo vladnih institucij, še posebej Evropske unije, Sveta Evrope in Združenih narodov.
Evropski mladinski forum omogoča trajnostmi razvoj organizacij in nudi strateško podporo za gradnjo kapacitet, mreženje in posredovanje dobrih praks za močno in enotno mladinsko gibanje v Evropi.
Evropski mladinski forum je prostor za razprave, ki vodijo k izpopolnitvi politik in stališč, temelječih na mnenjih, izkušnjah in strokovnosti mladih iz vse Evrope.
Sodelovanje z vladnimi institucijami
Ključni vladni partnerji YFJ so: Evropska unija, Svet Evrope in Združeni narodi.