DomovProjektiOpisi aktualnih projektov

Opisi aktualnih projektov

Against Forgetting (CERV-2024-CITIZENS-REM)

Trajanje projekta: marec 2025 – avgust 2026

Projekt Proti pozabljanju (ang. Against Forgetting) je namenjen mladim Evropejcem, starim med 15 in 30 let, da se kritično seznanijo z vplivom vojnih zločinov na evropske družbe skozi 20. stoletje in naprej. Z ozaveščanjem o učinku sovraštva, nestrpnosti in dehumanizacije želi projekt omogočiti mladim, da se preko življenjskih zgodb žrtev, priči in storilcev vojnih zločinov naučijo zaščititi skupne evropske vrednote. V sklopu 18-mesečnega trajanja bo projekt organiziral več čezmejnih dogodkov, vključno z mirovnim kongresom v Berlinu in šestimi mednarodnimi mladinskimi izmenjavami v različnih evropskih mestih, kjer bodo udeleženci raziskovali specifične vojna zločine ter ustvarili podcaste in fotografsko razstavo. Na zaključnem dogodku v Ysselsteynu leta 2026 bo vzpostavljena alumni mreža, ki bo mladim omogočila deljenje znanja in širjenje zavedanja o vplivu sovraštva in dezinformacij v evropskih skupnostih.

Child Protection Policy for the project is here

Projekt sofinancira Evropska unija.

YOUTH CARES – Carin Generation, Inclusive Europe: Youth-Driven Solidarity and Environmental Initiatives

Trajanje projekta: september 2024 – avgust 2026

Kratek opis projekta “Youth Cares” (CERV):

Projekt “Youth Cares” se osredotoča na spodbujanje solidarnosti, vključevanja v družbo in varstva okolja med mladimi v treh državah EU – Sloveniji, Španiji in Cipru. Glavni cilj je omogočiti mladim, da izrazijo svoja stališča in prakse socialne solidarnosti ter skrbi za okolje ter jih vključiti v razvoj obstoječih in novih mehanizmov solidarnosti in skrbi za okolje. Projekt vključuje organizacijo delavnic in dogodkov, kot so mladinske deliberativne panelne razprave, ki bodo mlade vključile v politični proces in spodbujale razvoj konkretnih ukrepov za vključevanje marginaliziranih skupin in zaščito okolja.

Ključne naloge Mladinskega sveta Slovenije (MSS):

  • Organizacija mladinskih deliberativnih panelov v Sloveniji: MSS bo odgovoren za izvedbo mladinskih deliberativnih panelov, katerih namen je omogočiti mladim, da izrazijo svoja mnenja o solidarnosti, skrbi za okolje in političnem sodelovanju .

  • Povezovanje mladih z organizacijami civilne družbe (CSO) in lokalnimi oblastmi: MSS bo sodeloval pri vzpostavljanju stikov z organizacijami mladih in političnimi deležniki, da bi omogočili mladim aktivno sodelovanje​.

  • Priprava akcijskega načrta: Po zaključku deliberativnih dogodkov bo MSS sodeloval pri oblikovanju nacionalnega in evropskega akcijskega načrta za spodbujanje solidarnosti in varstva okolja .

Pričakovani izidi in učinki ob zaključku projekta:

  • Povečana vključitev mladih v politične procese in okoljske pobude: Mladi bodo imeli priložnost sodelovati v političnih dialogih in oblikovati predloge za nove politike .

  • Krepitev socialne solidarnosti in okoljske osveščenosti: Udeleženci bodo okrepili svojo zavest o pomenu solidarnosti in varstva okolja .

  • Izdelava konkretnih ukrepov in priporočil za lokalne in nacionalne ravni: Projekt bo prispeval k oblikovanju ukrepov za izgradnjo bolj vključujočih, solidarnostnih in trajnostnih skupnosti.

Partnerji projekta “Youth Cares”:

  • Univerza v Ljubljani (UL) – Fakulteta za družbene vede (koordinator projekta)
  • Mladinski svet Slovenije (MSS) – Nacionalni mladinski svet Slovenije
  • Consejo de la Juventud de España (CJE) – Mladinski svet Španije
  • Univerza Extremadura (UEX) – Fakulteta za pravo
  • Symvoulio Neolaias Kyprou (CYC) – Mladinski svet Cipra
  • Univerza Cipra (UCY) – Univerza Cipra

 

 

Independence of Youth Councils (2022-2-BG01-KA220-YOU-000102352)

Trajanje projekta: januar 2023 – december 2024

Projekt Neodvisnost mladinskih svetov (ang. Independence of Youth Councils) si prizadeva raziskati in analizirati trenutne zmogljivosti mladinskih svetov za sodelovanje v procesih odločanja, podporo, ki jo zagotavlja država, ter ohranjanje njihove neodvisnosti, da bi razvili rezultate, ki bodo koristili vsem deležnikom mladinske politike s pridobivanjem bolj posodobljenega pogleda na trenutno stanje in z ustvarjanjem bolj ustreznih struktur za izboljšanje zmogljivosti nacionalnih mladinskih svetov (in njihovih članskih organizacij) za sodelovanje v procesih odločanja, ki zadevajo življenje mladih, in ohranjanje neodvisnosti.

Glavni rezultati projekta so naslednji:

1.) Primerjalna analiza pravnega in upravnega okolja, ki mapira ponavljajoče se razlike in podobnosti med različnimi državami.
2.) Zbirka dobrih praks z opisom specifičnih primerov.
3.) Razvoj inovativnega programa usposabljanja in metodologije za zagovorništvo, opolnomočenje in krepitev zmogljivosti mladinskih svetov.
4.) Razvoj ključnih državljanskih kompetenc mladinskih voditeljev iz sodelujočih držav in splošno povečana zmogljivost sodelujočih mladinskih svetov.
5.) Osnutek priporočil za zagotavljanje neodvisnosti mladinskih svetov, ki bo predložen Evropskemu mladinskemu forumu.

Konzorcij projekta vključuje devet partnerjev iz devetih različnih držav, in sicer:

Koordinator:

National Youth Forum Bulgaria (Bulgaria)

Partnerji:

  1. Nacionalen Mladinski Sovet na Makedonija (Severna Makedonija)
  2. Krovna Organizacija Mladih Srbije (Srbija)
  3. Mladinski Svet Slovenije (Slovenija)
  4. Latvijas Jaunatnes Padome (Latvija)
  5. Consiliul Tieretului din Romania (Romunija)
  6. Consiglio Nazionale dei Giovani (Italija)
  7. Consejo de la Juventud de Espana (Španija)
  8. Cyprus Youth Council (Ciper)

Projekt sofinancira Evropska unija.

Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih – Pilotni projekt – Mladinski svet Slovenije (2024 – 2026)

Projekt je namenjen usposabljanju mladih, da bolje razumejo prekarno delo in njegove slabosti, prepoznajo najpogostejše kršitve delodajalcev, spoznajo svoje pravice ter se informirajo o možnostih pomoči, ki so jim na voljo. Cilj projekta je do njegovega zaključka usposobiti 160 mladih v Sloveniji. Poleg usposabljanj bomo posebno pozornost namenili tudi promociji projekta in ozaveščanju širše javnosti o izzivih, povezanih s prekarnim delom. V okviru naših aktivnosti bomo sodelovali z različnimi pomembnimi deležniki, kot so delodajalci, Zavod RS za zaposlovanje, Sindikat Mladi plus ter nacionalne mladinske organizacije. Tako bomo vzpostavili relevanten medsektorski dialog in celosten pristop k obravnavi problematike prekarnega dela.

Več splošnih in aktualnih informacij o projektu najdete na podstrani projekta.

 

Na spletni strani mss.si uporabljamo piškotke predvsem za boljše delovanje strani in prijetnejšo uporabniško izkušnjo. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov.