Povzetek MSS aktivnosti v 2024
Skupaj gradimo svet, kjer je glas mladih slišan, njihove pravice zagotovljene, njihovo duševno zdravje podprto, in kjer vsak mladi lahko najde dom, ki ga potrebuje. Kako smo se odrezali v letu 2024?
V medijih smo se s svojimi prizadevanji, aktivnostmi in dosežki pojavili 238-krat. O našem delu so pogosto poročali na STA, Štajerski val, Radio Prlek, Radio Ognjišče, Radio 1, RTV SLO, Nova 24, Mladina, Radio Študent, Si21, TV Slovenija… kar nekajkrat pa smo se pojavili tudi v bolj lokalnih novicah – Radio Celje, Radio Celja, Novi glas, Kraški obrzornik, Naš čas, Infonet idr. Pri pojavljanju v medijih smo bili izredno uspešni v aprilu, ko je potekala kampanja Nimam kam (42 objav), avgusta, po novinarski konferenci ob Mednarodnem dnevu mladih (53 objav) in septembra, večinoma na temo podeljenih priznanj Prostovoljec leta 2023 (63 objav).
Na družbenih omrežjih smo v iztekajočem letu naredili 321 objav, od tega 144 na FB in 165 na IG. Na novo smo zagnali tudi TikTok z 11 objavami, ki je luč sveta ugledal ravno v času pričetka kampanje Nimam Kam. Skupaj smo dosegli nekaj več kot 226 tisoč ogledov in dosegli 330 tisoč ljudi.
Kaj vse se je dogajalo na MSS po mesecih?
Leto smo pričeli s testiranjem parametrov kakovosti mladinskega dela, ki je potekalo v Postojni, in sicer v okviru projekta Blockchained. Udeležilo se ga je 20 udeležencev iz Slovenije, Avstrije, Hrvaške, Belgije in Srbije. Testiranje je bilo zelo uspešno, z njim smo pridobili informacije strokovnjakov, kaj bi neformalna izobraževanja za mlade morala vključevati, kaj manjka in kaj je dobro. Februarja je bil objavljen že 22. natečaj Prostovoljec leta 2023, katerega namen je bila spodbuda in nagrada za vse, ki sodelujejo kot prostovoljci in prostovoljke ter podpirajo prostovoljstvo v Sloveniji.
Prav tako smo bili aktivni podporniki in pobudniki spremembe Zakona o štipendiranju, ki se je sprejemal konec leta 2023 in stopil v veljavo v 2024. Omogoča istočasno prejemanje 𝐝𝐫𝐳̌𝐚𝐯𝐧𝐞 𝐢𝐧 𝐙𝐨𝐢𝐬𝐨𝐯𝐞 𝐬̌𝐭𝐢𝐩𝐞𝐧𝐝𝐢𝐣𝐞, kadar vlagatelj prihaja iz socialno šibkejšega okolja, hkrati pa pri študiju dosega izjemne dosežke.
Marca smo predstavniki MSS-ja sodelovali na Javni predstavitvi mnenj o Nacionalnem programu vzgoje in izobraževanja za prihodnje desetletje. Na predstavitvi smo poudarili ključne cilje in področja, na katera se lahko MSS naveže saj ima vpogled in izkušnje, ki lahko pomembno vplivajo na mlade. ter se lahko na njih naveže. USpešno smo podelili priznanja za Naj diplomske in magistrske naloge 2023. Na natečaj je prispelo 28 diplomskih in 33 magistrskih nalog z vseh treh največjih univerz v Sloveniji, pa tudi nekaterih drugih visokošolskih zavodov. Nagrajenci in obrazložitve so na voljo tukaj.
Najodmevnejša aktivnost je zagotovo bila kampanja Nimam kam, ki je obravnavala perečo bivanjsko problematiko mladih v Sloveniji. . V okviru le-te smo izpostavili, da si povprečna mlada oseba, ki se preživlja z lastnim delom, ne more kupiti stanovanja, zelo težko pa tudi plačuje tržno najemnino. Poudarili smo, da stanovanja na trgu sicer so, vendar so najemnine zelo visoke, ali pa so le-ta v zelo slabem stanju. i nOb tem smo na predsednika vlade dr. Roberta Goloba naslovili apel glede podanih predvolilnih obljub in njihovega izpolnjevanja. Konec meseca smo se udeležili Evropske mladinske konference v Belgiji. Vodilo 10. cikla dialoga EU o mladih (EUYD10), ki je potekal pod naslovom “POTREBUJEMO MLADINO” je predstavljal 3. mladinski cilj “Omogočiti in zagotoviti vključenost vseh mladih v družbo” povzet pod naslovom Konference so se udeležili Eva Miklavec in Val Pangerc Stankovič, ambasadorja mladinskega dialoga, Žiga Ciglarič, podpredsednik Mladinskega sveta Slovenije in Igor Jesih, predstavnik Urada za mladino Republike Slovenije.
Aprila smo zaokrožili kampanjo o bivanjski problematiki Nimam kam, na kateri smo mladi opozorili na dejstvo, da na nekaterih območjih stanovanj za najem preprosto ni kljub temu, da je po podatkih iz leta 2018 v Sloveniji 152.280 praznih stanovanj, ta številka pa se v zadnjih letih ni kaj bistveno spremenila. Stanovanjska problematika je v zadnjih letih prerasla v najbolj perečo problematiko mladih. Po navedbah Statističnega urada so se od leta 2015 pa do 2022 cene nepremičnin na ravni celotne države zvišale za 91 %, kar je ob veliko nižji rasti dohodkov še toliko bolj zaskrbljujoče. Po več kot enem letu je aprila ponovno potekala 3. seja Sveta Vlade RS za mladino (v nadaljevanju SVRSM). Seja je bila prekinjena po treh urah zaradi omejitev v Poslovniku. Kljub temu smo uspeli izpeljati razpravo o treh za mlade zelo ključnih zadevah: (1) predlog Zakona za urejanje položaja študentov, (2) proces snovanja in vsebina osnutka Resolucije o nacionalnem programu za mladino 2023-32 in (3) bivanjska problematika mladih. Zaenkrat kaže, da bo nekaj naših predlogov vendarle upoštevanih, čeprav ostaja precej takih, za katere žal tega ne moremo trditi. Med njimi izstopa predvsem vprašanje proračunske prioritete mladih za leti 2024 in 2025, ki ostaja nejasno in nedorečeno, kljub našim zahtevam po večji transparentnosti.
V pomladni čas smo zakorakali z udeležbo na mladinskem dogodku ob 75-letnici delovanja Sveta Evrope, ki se je odvijal v Evropskem mladinskem centru v Strasbourgu. Sledila je izvolitev novega vodstva Evropskega mladinskega foruma. MSS je ustanovna članica YFJ (1996) in je del t.i. stebra mladinskih svetov znotraj YFJ. Skozi celotno zgodovino delovanja Evropskega mladinskega foruma je bilo v njem aktivnih precej mladih predstavnikov iz Slovenije, in to ne le kot delegati Mladinskega sveta Slovenije, temveč tudi kot izvoljeni na funkcije v organih YFJ. O tesnem sodelovanju in močni reprezentativnosti Slovencev v YFJ priča tudi podatek, da je bil od začetka 2007 do konca 2022 v vsakem glavnem odboru YFJ vsaj en Slovenec. Žiga Ciglarič, podpredsednik Mladinskega sveta Slovenije, je bil na generalni skupščini Evropskega mladinskega foruma, ki je potekala ta mesec v Molini, izvoljen za člana The Consultative Body on Membership Application, ki obravnava prošnje za članstvo in svetuje v drugih s članstvom v JFY povezanih zadevah.
V maju smo organizirali novinarski zajtrk, kjer smo medijem predstavili tematike, s katerimi se v zadnjem času najbolj intenzivno ukvarjamo. Povzeli smo rezultate kampanje Nimam kam, pozvali medije k postavljanju vprašanj. Mesec smo zaokrožili z udeležbo na 3. predsedničinem forumu o nenasilju, ki je potekal 15. maja 2024, na Brdu pri Kranju. Udeležili sta se ga tudi naši predstavnici Maša Brulc, podpredsednica za mladinsko delo in neformalno izobraževanje in Eva Miklavec, ambasadorka mladinskega dialoga. Forum je poudaril nujnost takojšnjega, centraliziranega, strokovnega in sistemskega pristopa k reševanju problematike nasilja.
Skok v poletje so zaznamovali novo izvoljeni delegati. Nov OZN mladinski delegat je postal Max Davidović, Titi Habitch pa je zasedla mesto nove mladinske podnebne delegatke. Kmalu za tem sta se Max Davidović in Borut Cigale, strokovni sodelavec, udeležila konference Continuing the success story of EU enlargement – Bringing benefits to the Western Balkans in advance of accession, ki jo je v Ljubljani organiziral Evropski Ekonomsko-Socialni Odbor. V sklopu konference so razpravljali o naslednjih korakih širitve EU na Zahodnem Balkanu in oblikovali strategije.
12. avgusta je potekala tradicionalna novinarska konferenca ob Mednarodnem dnevu mladih. Tema tokratne je bila “Neodzivnost vlade na pozive predstavnikov mladih”. Na njej smo se osredotočili na neodzivnost in slabo komunikacijo predsednika vlade dr. Roberta Goloba in drugih članov vlade – npr. ministra Klemna Boštjančiča. Spregovorili smo tudi o (ne)uresničevanju koalicijske pogodbe in zavez do mladih.
Jesen je bila, na presenečenje ali ne, pestra. Najprej smo v sodelovanju s predsednico vlade RS podelili priznanja naj prostovoljcem in prostovoljkam leta 2023. Podelitev priznanj Prostovoljec leta 2023 je potekala na Brdu pri Kranju, priznanja pa so nam pomagali podeliti tudi podpredsednik vlade in minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec in minister za solidarno prihodnost dr. Simon Maljevac. Na razvojni konferenci, ki jo je organiziral Državni svet Republike Slovenije, je predsednica Mladinskega sveta Slovenije, Eva Kotnik, zastopala glas mladih in poudarila pomembnost vključevanja mladih v razprave o prihodnjem razvoju Slovenije ter v vse faze snovanja ključnih razvojnih in strateških dokumentov. V tem času smo dočakali tudi srečanje s predsednikom vlade dr. Robertom Golobom. Glavne poudarke smo namenili bivanjski problematiki, od predsednika vlade pa smo želeli tudi jasen odgovor in predlog načina za pridobitev podatkov iz katerih je razvidno, da so mladi proračunska prioriteta za leti 2024 in 2025, kot je to napovedal minister za finance. Dotaknil smo se tudi sodelovanja Vlade RS s predstavniki mladih, odsotnosti sestajanja Sveta vlade za mladino in neudeležbe ministrov na sejah.
Oktobra je potekala 4. seja Sveta vlade RS za mladino, na kateri so bile podrobneje predstavljene zahteve in predlogi mladih. Na srečanju smo začrtali korake nadaljnjega sodelovanja in prejeli naslednje potrditve: (1) redne seje SVRSM, (2) mladi kot proračunska prioriteta (ukrepi za mlade, namenjanje sredstev za reševanje problematike mladih), (3) javne storitve, prevoz in decentralizacija (Predstavljeni predlogi so bili osnova, da smo dosegli obljubo o vabilu na srečanje na ministrstvih, kjer bomo predstavili svoje mnenjske dokumente.), (4) stanovanjska politika (Na ministrstvu za finance in ministrstvo za solidarno prihodnost so zagotovili, da je za namen gradenj novih stanovanj na voljo 100 milijonov letno.), (5) delo mladih in študentov (Sprejet je bil sklep, na podlagi katerega pričakujemo, da se bosta MDDSZ in MZ odzvala na pobudo o usklajevalnem srečanju, kjer bo podrobneje predstavljen predlog za Zakon o urejanju položaja študentov.).
Izvolili smo novo vodstvo Mladinskega sveta Slovenije, pri čemer na mestu predsednice MSS ostaja Eva Kotnik. Novoizvoljeni so v svoj mandat nastopili z 2. decembrom 2024. Sredi oktobra je potekal še 2. mladinski energetsko-podnebni forum, ki se ga je udeležilo okoli 40 mladih in strokovnjakov s področja energetike ter predstavnikov odločevalcev in gospodarstva. Dogodek je potekal v torek, 15. oktobra 2024 popoldan v Hiši Evropske Unije s ciljem, da izvedbe razpravo o tematikah mednarodnih podnebnih pogajanj ter skozi oči mladih pogledamo v slovensko energetsko-podnebno prihodnost. Sledila je 10. obletnica Instituta mladinskega delegata pri OZN. Na dogodku sta udeležence nagovorila Žiga Ciglarič, podpredsednik MSS in Max Davidovič, mladinski delegat pri OZN. Na dogodku je bila predstavljena Deklaracija o prihodnosti mladinskih delegatov, ki med drugim opozarja, da je mlade treba ne le slišati, ampak jim tudi omogočiti konkretne priložnosti za sooblikovanje naše skupne prihodnosti. Sredi novembra smo se udeležili Nacionalnega posveta mladinskega sektorja, ki je tokrat potekal v Celju. Ta je bil stičišče številnih mladinskih delavk in delavcev. Poseben poudarek smo namenili skrbi za psihofizično stanje vseh, ki delujemo v mladinskem sektorju, in se osredotočili na pomen mladinskega dela kot dragocene podpore formalnemu izobraževanju. Sodelovali smo tudi na tržnici dobrih praks, kjer smo predstavili kampanjo Nimam kam.
Tekom leta smo uspešno predstavljali, oblikovali in zaključevali tudi mnenjske dokumente. Uspešno smo predstavljali in zagovarjali Okoljski mnenjski dokument, Mnenjski dokument o mobilnosti in decentralizaciji ter Mnenjski dokument o pokojninski reformi 2024. V zaključevanju in pripravi sta mnenjska dokumenta Neformalno izobraževanje in Zaposlovanje mladih.
Leto smo zaokrožili z nastopom mandata novega vodstva, ter z izvedbo 56. redne seje Zbora MSS, kateri je sledilo tradicionalno zaključno druženje MSS in partnerjev.
Skozi vse leto smo izvedli tri redne seje Zbora MSS ter mnoga sprotna posvetovanja z organizacijami članicami. Udeleževali smo se njihovih dogodkov ter v sodelovanju z njimi oblikovanje vsebine za mnenjske dokumente na kar treh delovnih vikendih. Članice so lahko svoje člane poslale tudi na usposabljanje za trenerje v mladinskem delu in usposabljanje za menedžerje v mladinskih organizacijah, ki sta potekala v jesenskih mesecih.
Veliko zadanih ciljev smo v letu 2024 dosegli, nekaj izzivov pa prenašamo v novo leto. V tem letu si bomo prizadevali za prenovo nekaterih zastarelih mnenjskih dokumentov, trudili se bomo okrepiti delo in zagovorništvo na področju lokalnih mladinskih politik in delovanja mladinskih svetov lokalnih skupnosti, kot koordinatorji mladinske strani Sveta Vlade RS za mladino pa bomo sodelovali pri dopolnitvi Resolucije o nacionalnem programu za mladino 2023-32.
Veselimo se novih izzivov in priložnosti za oblikovanje prihodnosti mladih v letu 2025. Naj bo leto 2025 prežeto z novimi zgodbami o uspehu in navdihujočimi dosežki mladih.