Domov 𝑹𝒆𝒈𝒊𝒐𝒏𝒂𝒍𝒏𝒆𝒈𝒂 𝒓𝒂𝒛𝒗𝒐𝒋𝒂 𝒃𝒓𝒆𝒛 𝒎𝒍𝒂𝒅𝒊𝒉 𝒗 𝒓𝒆𝒈𝒊𝒋𝒂𝒉 𝒏𝒊 𝒊𝒏 𝒏𝒆 𝒃𝒐!
17.09.2024

𝑹𝒆𝒈𝒊𝒐𝒏𝒂𝒍𝒏𝒆𝒈𝒂 𝒓𝒂𝒛𝒗𝒐𝒋𝒂 𝒃𝒓𝒆𝒛 𝒎𝒍𝒂𝒅𝒊𝒉 𝒗 𝒓𝒆𝒈𝒊𝒋𝒂𝒉 𝒏𝒊 𝒊𝒏 𝒏𝒆 𝒃𝒐!

Na razvojni konferenci, ki jo je v četrtek, 12. septembra 2024, organiziral Državni svet Republike Slovenije, je predsednica Mladinskega sveta Slovenije, Eva Kotnik, zastopala glas mladih in poudarila pomembnost vključevanja mladih v razprave o prihodnjem razvoju Slovenije ter v vse faze snovanja ključnih razvojnih in strateških dokumentov.

Mladi in decentralizacija

Ozaveščenost med mladimi o decentralizaciji narašča, zlasti glede tega, kako ta vpliva na njihovo življenje in delo. Eva Kotnik je posebej poudarila, da brez mladih ni mogoče govoriti o regionalnem razvoju. Decentralizacija ni pomembna le za enakomeren razvoj Slovenije, ampak tudi za ustvarjanje pogojev, v katerih bodo mladi in širša družba želeli ostati ter soustvarjati prihodnost. Če želimo preprečiti nadaljnjo centralizacijo in praznjenje podeželskih območij, moramo zagotoviti okolje, v katerem bodo mladi želeli ostati, živeti in izkoristiti svoje potenciale. To vključuje skrb za okolje in infrastrukturo, spodbujanje prostovoljstva in civilno-političnega udejstvovanja ter različne oblike pomoči na področjih, ki so ključna za kakovostno samostojno življenje mladih in mladih družin. Pomembno je tudi zagotoviti dovolj priložnosti, ki bodo mlade spodbudile, da ostanejo v lokalnem okolju ali se vanj vrnejo po zaključku izobraževanja ter tam ustvarijo lastno družino, če si tega želijo. S tem bomo prispevali k zmanjšanju regionalnih razlik in okrepili razvoj lokalnih skupnosti.

Predsednik Državnega sveta RS, Marko Lotrič, je ob tem opozoril na pomen regionalnega razvoja in dejal: “Suverenost države ni samo teritorialna varnost, ampak tudi ekonomska varnost, ki je zagotovilo za dostojne pokojnine, javno šolstvo in zdravstvo.” Prav tako je izpostavil nujnost strukturnih reform, vključno z decentralizacijo kot ključno komponento.

Mladi kot nosilci razvoja

Mladinski svet Slovenije si prizadeva, da bi mladi imeli enake možnosti za izobraževanje, zaposlitev in kakovostno življenje v vseh delih Slovenije. Kot je poudarila Eva Kotnik: “Ko govorimo o decentralizaciji, to ni pomembno le za enakomeren razvoj Slovenije, ampak tudi za to, da ustvarimo pogoje, v katerih bomo mladi želeli ostati in soustvarjati prihodnost v svojih domačih skupnostih.”

Nujno je zavedanje, da je mlade potrebno aktivno vključiti v postopke krojenja razvojnih politik, kot so Evropska kohezijska politika (EKP), Regionalni razvojni programi (RRP), Strategije lokalnega razvoja (SLR) ter regionalni in občinski prostorski načrti. Mladi morajo sodelovati v vseh fazah oblikovanja teh politik, saj je naše vključevanje nujno, če želimo, da bodo razvojne politike resnično prilagojene našim potrebam. Trenutno se mlade v teh dokumentih pogosto obravnava zgolj kot eno izmed ranljivih skupin (poleg starejših, invalidov, žensk ipd.), kar pa ne zagotavlja, da so ukrepi dejansko prilagojeni našim potrebam in učinkoviti.

Zato je potrebno spodbujati neposredno vključevanje mladih v procese načrtovanja razvoja na lokalni, regionalni in nacionalni ravni. To je ključnega pomena, da ukrepi ne bodo le namenjeni mladim, temveč tudi prilagojeni njihovim dejanskim potrebam v določenem okolju. S tem bomo ustvarili pogoje, v katerih bodo mladi lahko ostali v svojih domačih skupnostih, živeli kakovostno in prispevali k razvoju lokalnih okolij.

Ključni koraki za mlade

Na konferenci so bili izpostavljeni ključni izzivi, s katerimi se soočajo mladi v regijah, ter predlagani naslednji ukrepi:

  • Reševanje stanovanjske problematike,
  • Ustanavljanje delovnih inkubatorjev in spodbujanje hibridnega dela, kar bo mladim omogočilo fleksibilne pogoje za delo in bivanje v lokalnih skupnostih, zmanjšalo migracije v mesta ter okrepilo lokalna gospodarstva,
  • Finančne in davčne spodbude za podjetja, ki zaposlujejo mlade iz lokalnega okolja,
  • Podpora projektom, ki omogočajo športne, kulturne in druge aktivnosti za mlade v lokalnih skupnostih, kar prispeva h kakovostnemu preživljanju prostega časa in krepi občutek pripadnosti skupnosti.

Dogajanje na razvojni konferenci

Razvojna konferenca, ki jo je organiziral Državni svet, je združila podjetnike, gospodarstvenike, politike in strokovnjake, ki so razpravljali o perečih izzivih in pomembnih korakih za prihodnji razvoj Slovenije. Ključna tema konference je bila decentralizacija in vzpostavitev pokrajin, ki bi pripomogle k enakomernejšemu regionalnemu razvoju.

Predsednik uprave DEWEsoft, dr. Jure Knez, je poudaril pomen temeljnih vrednot Slovenije, kot so spoštovanje, zaupanje in sodelovanje, ki so ključni za uspešen razvoj. Minister za kohezijo in regionalni razvoj, Aleksander Jevšek, pa je opozoril na trenutne globalne izzive ter izpostavil potrebo po močni državi, ki bo kos prihodnjim izzivom.

Konferenca je potekala v dveh panelih, ki sta se osredotočila na regionalno in kohezijsko politiko, pomen lokalne samouprave ter razvojne prioritete Slovenije. Govorci so izpostavili potrebo po nujnih reformah, vključno z davčno reformo, demografsko politiko ter zmanjšanjem birokracije, da bi Slovenija izboljšala svojo konkurenčnost in se uspešno soočila z izzivi prihodnosti.

Ob tej priložnosti se Mladinski svet Slovenije zahvaljuje predsedniku Državnega sveta RS, Marku Lotriču, in sekretarki, dr. Moniki Kirbiš Rojs, za povabilo k sodelovanju ter priložnost za sodelovanje v razpravi. Veselimo se nadaljnjih skupnih korakov in prihodnjih pobud!

Več informacij o dogodku in celoten prispevek lahko preberete na spletni strani Državnega sveta RS, kjer je na voljo tudi video posnetek konference.

 

Foto : Benjamin Beci/DS, TV IDEA

Na spletni strani mss.si uporabljamo piškotke predvsem za boljše delovanje strani in prijetnejšo uporabniško izkušnjo. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov.