Domov 4. redna seja sveta vlade RS za mladino
02.10.2024

4. redna seja sveta vlade RS za mladino

Na 4. redni seji Sveta Vlade RS za mladino smo člani mladinske strani, usklajeno predstavili predloge točk, ki odražajo skupne prioritete. Na MSS smo ponovno poudarili, da mora biti razvidno, kje smo mladi proračunska prioriteta za obdobje 2024–2025. Obravnavali smo predloge za zagotovitev sredstev za javno stanovanjsko gradnjo v letu 2025 in vplive spremembe Zakona o gostinstvu na bivanjsko problematiko mladih. Hkrati smo predstavili nov MSS mnenjski dokument o mobilnosti in decentralizaciji. Skupaj s predstavniki ŠOS smo naslovili predloge zakona ZUPŠ-2, ki ureja položaj študentov.

Na seji so bile podrobneje predstavljene zahteve in predlogi mladih

Seje Sveta Vlade RS za mladino (SVRSM): mladinska stran SVRSM pričakuje, da se bodo seje Sveta Vlade za mladino sklicevale vsaj štirikrat na leto. Na teh sejah mora biti omogočeno glasovanje o sklepih, ki bodo jasno opredeljeni. Pričakuje se tudi podroben zapisnik razprave, lahko pa se k zapisniku priloži zvočni posnetek sej, in sicer za namen povečanja transparentnosti. .

Mladi kot proračunska prioriteta: Mladinska stran SVRSM je izrazila pričakovanje, da bo vlada mlade obravnavala kot resnično prioriteto, skladno z izjavami ministra za finance, Klemna Boštjančiča, ki je napovedal, da bodo zdravje, znanje in mladi ključne proračunske prioritete za leti 2024 in 2025. Vendar pa mladi upravičeno sprašujejo, kje se to dejansko vidi v proračunu. Trenutno ni jasnih odgovorov, kako bodo zagotovljeni ukrepi za reševanje ključnih izzivov, s katerimi se sooča mlada generacija. Prav tako smo pričakovali, da ministrstva v roku enega meseca po sprejetju sklepa mladinski strani posredujejo konkretne podatke o ukrepih, ki mlade postavljajo kot proračunsko prioriteto, ter da se bodo mlade organizacije vključile v proces priprave proračuna.  Spodbudili smo vpeljavo rednih letnih poročil o napredku in novih ukrepih, namenjenih mladim, s čimer bi zagotovili večjo transparentnost. Kabinet predsednika Vlade in Ministrstvo za finance  smo želeli spodbuditi k preučitvi možnosti prilagoditve proračunskih sistemov tako, da bo mlade mogoče identificirati kot ciljno skupino v okviru razporejanja sredstev. Na ta način bi bil omogočen lažji izvoz podatkov o ukrepih, ki targetirajo mlade, ali izkazujejo vsaj posredno korist zanje. S slednjim sklepom se predstavniki MF niso strinjali.

Stanovanjska politika: Predstavnica MSS, Ines Korošec, je na seji predstavila zahtevo, da se v proračunu zagotovi rezervacijo že večkrat obljubljenih 100 milijonov evrov letno za javno stanovanjsko gradnjo, pri čemer bi morali posebno pozornost nameniti manj razvitim in ruralnim območjem. Stanovanjska politika za mlade mora vključevati tudi tesnejše sodelovanje s predstavniki mladih, ki morajo  imeti pomembno vlogo tudi pri oblikovanju Zakona o gostinstvu. Ta zakon je ključnega pomena za reševanje stanovanjske problematike mladih, saj vpliva na pogoje najema stanovanj in na dostopnost bivališč za mlade, zlasti v manjših krajih.

Dostop do javnih storitev in prevoza: MSS je predstavil predloge ukrepov iz mnenjskega dokumenta o mobilnosti mladih in decentralizaciji. Mladinska stran SVRSM je pričakovala, da bodo ministrstva preučila možnosti za decentralizacijo javnih storitev, s posebnim poudarkom na ruralnih območjih, kjer je dostop do teh storitev pogosto omejen. Predlagali smo tudi širitev sistema parkirišč Parkiraj in presedi (P+R) v več slovenskih mestih ter izboljšanje javnega prevoza z uvedbo uporabniku prijaznih aplikacij za načrtovanje potovanj in uporabo javnega prevoza. Prav tako smo pozvali k oblikovanju smernic za coworking prostore, ki bi mladim v različnih delih Slovenije omogočili boljše pogoje za delo, zlasti v oddaljenih regijah.

Javni prevoz za dijake: Poleg tega pričakujejo, da se vlada nemudoma loti reševanja problematike javnega prevoza za dijake, z uvedbo dostopnejših in cenovno ugodnejših vozovnic. Pri tem je poudarjena potreba po sistemskih rešitvah, ki bodo mladim omogočile večjo mobilnost, zlasti v ruralnih območjih, kjer je dostop do javnega prevoza bolj omejen.

Delo mladih: mladinska stran SVRSM je pričakovala, da se MDDSZ in MZ odzovejo na pobude Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) in pregledajo predlagane ukrepe iz Zakona za urejanje položaja študentov (ZUPŠ-2), ki zadevajo delovne pogoje študentov. 

Kaj smo dosegli?

Redne seje SVRSM: Iz mladinske strani je bilo predlaganih kar nekaj predlogov, ki bodo optimizirali celoten proces. Predlogi so bili soglasno sprejeti.  Seje Sveta Vlade RS za mladino bodo sklicane vsaj štirikrat letno, z jasnimi sklepi in možnostjo priložitve zvočnih posnetkov.

Mladi kot proračunska prioriteta:  Žal konkretnih odgovorov nismo prejeli, le nekaj zagotovil (spodaj), za katere upamo, da se bodo v čim večji možni meri tudi realizirala. Tudi predlog sklepa, da bi kabinet predsednika Vlade in Ministrstvo za finance preučila možnost prilagoditve proračunskih sistemov tako, da bo mlade mogoče identificirati kot ciljno skupino v okviru razporejanja sredstev, ni bil upoštevan. So pa bili sprejeti naslednji zaključki: 

  • Ministrstva bodo v roku enega meseca po sprejetju proračuna predložila podatke o ukrepih, ki v obdobju 2024–2025 izkazujejo mlade kot proračunsko prioriteto.
  • Ministrstva bodo letno poročala o napredku in novih ukrepih, namenjenih mladim. 
  • Predstavniki mladinske strani SVRSM bodo vključeni v proces oblikovanja ukrepov, ki so neposredno namenjeni mladim, z namenom izboljšanja transparentnosti.

Mladinska stran SVRSM bo še naprej vztrajala pri tem, da mora biti proračunska prioriteta za mlade jasna in vidna v konkretnih ukrepih, saj trenutna situacija kaže pomanjkanje odgovornosti s strani ministrstev in prelaganje teh vprašanj na prihodnost.

Stanovanjska politika: Na ministrstvu za finance in ministrstvo za solidarno prihodnost so zagotovili, da je za namen gradenj novih stanovanj na voljo 100 milijonov letno. Pričakujemo sodelovanje predstavnikov mladih pri oblikovanju zakonodaje, zlasti Zakona o gostinstvu, ki naslavlja stanovanjske izzive mladih. Pozitivno so bili sprejeti predlogi MSS, ki smo jih podali v odzivu na zakon o gostinstvu, na seji pa smo izpostavili, da je upoštevanje MSS in mladih pri tem nujno potrebno za ustrezno reševanje stanovanjske problematike mladih v turistično zanimivih in manj priljubljenih krajih.

Dostop do javnih storitev in prevoza ter decentralizacije: Predstavljeni predlogi so bili osnova, da smo dosegli obljubo o vabilu na srečanje na MJU, MOPE in MDDSZ z namenom predstavitve mnenjskega dokumenta MSS: Mobilnosti in decentralizacija. V srečanje z MOPE bodo vključeni tudi predstavniki MNVP, s katerimi želimo nasloviti vključitev (potreb) mladih v regionalne prostorske načrte.

Delo mladih in študentov: Sprejet je bil sklep, na podlagi katerega pričakujemo, da se bosta MDDSZ in MZ odzvala na pobudo o usklajevalnem srečanju, kjer bo podrobneje predstavljen predlog za Zakon o urejanju položaja študentov (ZUPŠ-2). 

S tem MSS naslavlja ključne izzive, s katerimi se soočajo mladi v Sloveniji in si prizadeva za večjo vključenost mladih v proračunske procese, izboljšanje dostopnosti stanovanj, javnih storitev in prevoznih možnosti ter urejanje delovnih pogojev za mlade. Transparentnost, participacija in regionalna enakopravnost so v ospredju teh pričakovanj.

Na spletni strani mss.si uporabljamo piškotke predvsem za boljše delovanje strani in prijetnejšo uporabniško izkušnjo. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov.