Mladinski delavci, učitelji, dobrodošli na naši spletni strani. Pred vami je najnovejše poglavje priročnika, s katerim vam želimo omogočiti, da nagovarjate prekarnost z mladimi v svojem okolju. Teme in metode smo zbrali, ker menimo, da so pomembne za mlade, obenem pa se zavedamo, da jim jih je treba predstaviti na tak način, ki ga bodo razumeli. Metode in teme smo pripravili zaposleni na organizacijah, ki se s prekarnostjo ukvarjamo v okviru programa ‘Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih’.
Zbirko smo vsebinsko pripravljali:
Vizualno podobo smo pripravljali:
Najnovejša objava:
Teme: Inšpektorat Republike Slovenije za delo, Finančna uprava Republike Slovenije, Zagovornik načela enakosti, sindikati…
Namen aktivnosti: Spoznati različne institucije, na katere se lahko obrnemo v primeru zaznanih kršitev na delovnem mestu, in institucij, kamor te kršitve prijavimo.
Vsebina: V primeru kršitev na delovnem mestu delodajalca pisno pozovemo, da kršitve odpravi. Če tega ne stori, pa kršitve delavskih pravic prijavimo na Inšpektorat Republike Slovenije za delo, ki opravi nadzor in v primeru zaznane kršitve izreče sankcijo. Kršitve, povezane z neizplačevanjem (plač, prispevkov za socialno varnost, …) ali delo na črno prijavimo na Finančno upravo Republike Slovenije. Če zazanamo diskriminacijo na delovnem mestu, pa se lahko obrnemo na Zagovornika načela enakosti. Pri opozarjanju delodajalca in prijavi kršitev svojim članom pomaga tudi sindikat, zato se vedno obrnemo tudi nanj..
Uporabljena metoda: sNETovanje.
Trajanje: 50 min
Pripomočki: Natisnjeni scenariji ter pametne naprave z dostopom do interneta.
Navodilo:
Svetovanje s pomočjo interneta oziroma sNETovanje. Namen je omogočiti mladim dostop do podpornih organizacij in storitev ter jih opremiti s praktičnimi veščinami iskanja relevantnih informacij in virov pomoči na spletu.
Skupino razdelimo na manjše enote po 3-4 osebe. Vsaka skupina dobi 3-4 opise scenarijev, kjer so zajete različne kršitve ali potrebe po pomoči, ki bi jih lahko imeli mladi v realnem življenju. Skupina prebere vse zgodbe in proba prepoznati potrebe teh oseb in kakšno pomoč bi lahko potrebovali. Ko prepoznajo potrebe morajo s pomočjo telefonov poiskati vire pomoči na internetu. To lahko počnejo vsi skupaj, lahko si razdelijo iskanje po področjih, različnih ključnih besedah,… odvisno kako se medsebojno dogovorijo. Iskanje je smiselno časovno omejiti na približno 15min, vendar s tem zmanjšate priložnosti za kvalitetno raziskovanje in poglobitev v kredibilnost virov. Aktivnost se lahko izvaja tudi v bolj tekmovalnem duhu, kjer ekipe skupaj zbirajo točke, da dopolnijo ‘’termometer’’. S tem lahko tudi usmerjamo v katero smer gre raziskovanje in katere vire naj iščejo.
Ko se iskanje zaključi, mora vsaka ekipa predstaviti svoje ugotovitve. Za vsak scenarij lahko na tablo/papir napišemo vire pomoči, ki so predstavljeni za boljšo preglednost. Vire dopolnjujemo z vsako novo predstavitvijo. Na koncu imamo še voden pogovor o ugotovitvah, drugih (neomenjenih) virih in njihovem odnosu do teh izpostavljenih primerov.
Primere scenarijev najdete na koncu priročnika.
Refleksija: Kako ste pristopili h iskanju odgovorov? Kateri viri so bili najhitreje dostopni? Ali ste v tem procesu spoznali kakšne nove organizacije/institucije? Kako ste preverili zanesljivost vira? Kako pomembna vam je zanesljivost virov? Mislite, da so mladi dovolj ozaveščeni o možnostih podpore? Kakšen vtis so na vas pustili scenariji? Ali ste se morda sami kdaj znašli v podobni situaciji? Kako ste jo rešili?
Nasveti/priporočila: Pri izvajanju metode pazite, da skupine spodbujate k sodelovanju in preverjanju zanesljivosti virov. Med refleksijo usmerjajte pogovor na različne vire in izkušnje udeležencev pri iskanju..
Viri za raziskovanje:
Spoznaj kršitve in najdi ključ do rešitve, Sindikat Mladi plus, <https://www.mladiplus.si/wp-content/uploads/2024/03/Spoznaj-krsitve_2024_3_print.pdf>.
Kako prepoznati kršitve?, Sindikat Mladi plus, <https://www.mladiplus.si/wp-content/uploads/2018/10/KAKO-PREPOZNATI-KR%C5%A0ITVE-web.pdf>
Inšpektorat RS za delo <https://www.gov.si/drzavni-organi/organi-v-sestavi/inspektorat-za-delo/>
FURS <https://www.fu.gov.si/>
To in vse do sedaj objavljene metode najdete v priročniku na spodnji povezavi:
Priročnik: Sindikalne vsebine z metodami mladinskega dela (Delovna verzija)