Domov MSS na novinarski konferenci Digitalna preobrazba Slovenije po meri trga, birokracije in tehnologije ali po meri človeka in skupnosti?
19.11.2024

MSS na novinarski konferenci Digitalna preobrazba Slovenije po meri trga, birokracije in tehnologije ali po meri človeka in skupnosti?

Na novinarski konferenci z naslovom “Digitalna preobrazba Slovenije po meri trga, birokracije in tehnologije ali po meri človeka in skupnosti?” smo nevladne organizacije in predstavniki civilne družbe predstavili senčno poročilo o izvajanju ukrepov iz Nacionalnega strateškega načrta za digitalno desetletje. 

Skupinska fotografija govorcev s konference

Skupaj z Inštitutom za elektronsko participacijo, Mestno zvezo upokojencev Ljubljana in pobudo za Digitalno središče nevladnih organizacij smo izpostavili:

  • Nejasne učinke ukrepov na področju digitalnih kompetenc.
  • Počasnejši napredek pri zagotavljanju digitalne infrastrukture na podeželju.
  • Nestvarno strateško načrtovanje, ki ne podpira doseganja digitalnih ciljev EU.

Poudarili smo potrebo po:

  • Boljši zaščiti digitalnih pravic.
  • Krepitvi kakovostnega življenja v digitalni družbi.
  • Demokratizaciji javnih politik na področju digitalne preobrazbe.

Kritični smo bili do trenutne paradigme digitalne preobrazbe, ki človeka obravnava le kot delovno silo, potrošnika in stranko v administrativnih postopkih. Namesto tega smo pozvali k bolj človeku in skupnosti prilagojeni digitalizaciji.

Novinarske konference se je udeležila tudi Sabina Belc, vodja projektne pisarne na Mladinskem svetu Slovenije. Izpostavila je 4 ključne pobude za digitalno transformacijo po meri mladih.

Sabina Belc o ključnih pobudah za digitalno transformacijo

Digitalne kompetence in državljanska pismenost

Mladi potrebujejo širše kompetence za soočanje s polarizacijo in sovražnim govorom, ki je v Sloveniji razširjen nad povprečjem EU (43,8 % izpostavljenih sovražnim vsebinam na spletu). Poudarek je na razvoju digitalnega državljanstva, medijske pismenosti in digitalnih pravic.

Vključevanje digitalnih tehnologij v demokratične procese

Potrebno je izboljšanje e-participacije, zaščita pred manipulacijo demokratičnih procesov ter mehanizmi za preprečevanje zlorab umetne inteligence (npr. mikro-targetiranje in astroturfing), ki lahko izkrivljajo javno mnenje.

Digitalizacija študentskih domov

Predlagana je popolna digitalizacija prijav in prednostnih list za vselitev, kar bi izboljšalo transparentnost, preprečilo zlorabe in pospešilo postopke, ključne za mlade v stiski.

Financiranje digitalne transformacije

Trenutno financiranje je neuravnoteženo, saj nevladne organizacije in civilna družba pogosto niso vključene v ukrepe. Poziva se tudi k razširitvi razpisa za IKT opremo organizacij v mladinskem sektorju na financiranje obeh kohezijski regij, da bi vse organizacije mladinskega sektorja pridobile možnost za nakup potrebne opreme za digitalno mladinsko delo.

Te pobude naslavljajo ključne izzive in zagotavljajo vključujočo digitalno prihodnost za mlade.

Dostop do celotnega sporočila za javnost je na voljo tukaj

Na spletni strani mss.si uporabljamo piškotke predvsem za boljše delovanje strani in prijetnejšo uporabniško izkušnjo. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov.