V ponedeljek, 8. maja 2023 smo se udeležili 10. seje Strateškega sveta za energetski prehod na sedežu Gospodarske zbornice Slovenije. Osrednja tema seje je bila prenova NEPN-a (Nacionalni energetsko-podnebni načrt).
Na sejo smo bili povabljeni tudi predstavniki mladinskih organizacij. Predsednica MSS, Eva Kotnik je predstavila naše aktivnosti na obravnavanem področju: “Tako raziskava MLADINA 2020, kot tudi sami skozi različne aktivnosti ugotavljamo, da je trajnost mladim zelo pomembna in ravno zato, so mladi pogosto tudi gonilna sila sprememb v družbi na tem področju. Prav tako ima današnja mladina že veliko več znanja s tega področja, kot so ga imele prejšne generacije. In prav je, da se mlade spodbuja, da ta znanja še poglobijo oz. nadgradijo in prispevajo svoj delež k pisanju energetsko-podnebnih politik.”
V svojih številnih izobraževalnih aktivnostih in na usposabljanjih si Mladinskem svetu Slovenije prizadevamo za spodbujanje sistemskega razmišljanja o povezavah med izzivi prihodnje oskrbe Slovenije z nizkoogljično energijo, učinkovite rabe energije, razvoja gospodarstva, čiste mobilnosti, kakovosti okolja, prehranske varnosti in podobno. Torej, kaj je mladim pomembno in kje je še prostor za izboljšanje?
Kaj na MSS še počnemo na tem področju? V sodelovanju z društvom ENLITE in številnimi mladinskimi organizacijami (med njimi vse, ki so danes tukaj prisotne in še nekaj dodatnih) smo v zadnjem letu dni intenzivno izvajali izobraževalno-ozaveščevalni projekt opolnomočenja mladih za vključevanje v procese na področju energetsko-podnebnega prehoda. Del tega projekta je bilo uspešno izpeljano tudi prvo 3-dnevno usposabljanje za trenerje s področja energetike in podnebnih sprememb konec februarja letos, namen katerega je bilo izobraziti skupino petnajstih trenerjev in ostalih zainteresiranih iz partnerskih organizacij za izvajanje izobraževanj/ozaveščanj in vodenje razprav z mladimi o energetsko-podnebnem prehodu Slovenije. Kot rezultat tega usposabljanja je 15 aktivnih mladih oblikovalo pobudo za organizacijo mladinskega energetsko-podnebnega foruma.
Kaj bomo počeli še naprej? Še naprej si bomo prizadevali za širjenje kakovostnih informacij. (So)organizacija Mladinskega energetsko-podnebnega foruma skupaj z društvom EN-LITE in ostalimi mladinskimi organizacijami, in sicer jeseni 2023. Dogodek predstavlja enkratno priložnost za vključitev širšega kroga mladih v debato, kot tudi izmenjavo mnenj in pogledov s področja energetike, podnebnih sprememb in širšega konteksta trajnostnega razvoja družbe med mladimi, stroko, odločevalci in gospodarstvom ter drugimi zainteresiranimi deležniki.
Mladi se zavedamo, da moramo naš planet zapustiti naslednjim generacijam ne v enakem, temveč boljšem stanju, kot smo ga dobili mi. Zato se na MSS zavzemamo, da bi bil energetsko-podnebni prehod čim hitrejši in premišljen. Ob tem pa se moramo nujno zavzemati tudi za podnebno pravičnost. Glavno vodilo te je, da pravično (u)porabljamo vire, predvsem pa smo za lastno potrošnjo virov tudi sami odgovorni. Iz tega razloga se poleg zmanjševanja porabe energije zavzemamo za energetsko neodvisnost, saj se zavedamo, da je uvažanje nečiste energije podnebno najbolj nepravična rešitev.