Domov Varčevalni ukrepi, ki znižujejo kakovost izobraževanja, so za našo državo dolgoročno pogubni!
20.01.2015

Varčevalni ukrepi, ki znižujejo kakovost izobraževanja, so za našo državo dolgoročno pogubni!

Pred današnjo razpravo o varčevalnih ukrepih na področju izobraževanja, ki bo potekala na izredni seji parlamentarnega Odbora za izobraževanje, znanost, šport in mladino, želimo na Mladinskem svetu Slovenije podpreti številne organizacije in posameznike, ki so izrazili zaskrbljenost in nestrinjanje z varčevalnimi ukrepi na področju financiranja dodatne učne pomoči, interesnih dejavnosti, srednješolskih programov in ostalimi ukrepi, ki posegajo v kakovost izobraževanja.

 

Tudi sami pričakujemo, da bo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport umaknilo predlagane ukrepe, ki gredo na škodo mladim. Nesprejemljiva so tudi dodatna varčevanja na področju visokega šolstva, v obliki modela 68 + 25 milijonov evrov, o katerih so včeraj spregovorili predstavniki sindikatov iz visokega šolstva.

 

Nekatere druge članice EU sredstva namenjena področju izobraževanja zvišujejo, pri nas pa so trendi ravno obratni. »Prepričan sem, da so varčevalni ukrepi, ki znižujejo kakovost izobraževanja, za našo državo dolgoročno pogubni. Sprašujem se, kako bomo s takšno proračunsko politiko izvajali razvojni model, ki temelji na znanju in inovativnosti, in h kateremu smo se ne nazadnje zavezali sami.« predlog MIZŠ komentira predsednik MSS Tin Kampl. Dodaja, da se z nekaterimi problemi na področju izobraževanja (bolonjska reforma, izdajanje odločb za upravičenost do dodatne učne pomoči, problem fiktivnih vpisov, itd.), kljub temu, da so identificirani že nekaj časa in imajo precejšnje finančne posledice, takrat, ko bi bilo to potrebno, ni ukvarjal nihče.

 

Na Mladinskem svetu Slovenije ne bomo podpirali nobenih ad hoc varčevalnih ukrepov, ki vplivajo na razvoj mladih in njihovo osamosvajanja. To pa ne pomeni, da se zavzemamo za ohranitev statusa quo. Poudariti pa želimo, da razprave o tem, kje smo in kam gremo, pač niso možne v ozkih časovnih okvirih pred vsakokratnim sprejemanjem proračunov ali rebalansov.

 

Na spletni strani mss.si uporabljamo piškotke predvsem za boljše delovanje strani in prijetnejšo uporabniško izkušnjo. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov.