V četrtek, 12. marca 2015, bo na matičnem delovnem telesu v Državnem zboru potekala druga obravnava predloga Zakona o ukrepih s področja pripravništev, ki naj bi dokončno ukinil institut volonterskega pripravništva in prekinil številne prakse izkoriščanja zastonjske delovne sile.
Na Mladinskem svetu Slovenije, Sindikatu Mladi plus in Študentski organizaciji Slovenije nasprotujemo predlogu Zakona o ukrepih na področju pripravništva. Pričakovali smo, da bo prvi obravnavi zakona sledil proces usklajevanja in oblikovanja optimalnih rešitev s ključnimi deležniki, katerega rezultat bodo spremembe zakona, ki področje pripravništev uredilo sistemsko in dolgoročno. Rezultat tega pa je zakon, pri katerem je, upoštevajoč tudi predloge sprememb zakona, ki jih je na svoji seji potrdila tudi Vlada RS, več možnosti, da situacijo na področju pripravništev še poslabša, namesto, da bi bil obratno.
Navajamo 5 ključnih razlogov, zakaj ne podpiramo tega predloga zakona:
Omeniti velja tudi 32. sejo Komisije za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide Državnega sveta, na kateri sta bila, po tehtni, vsebinski in argumentirani razpravi, soglasno sprejeta sklepa, s katerim (1) nasprotujejo trenutnemu predlogu zakona in predlagajo, (2) da se sprejem zakona odloži za obdobje treh mesecev. Ta čas pa se nameni pripravi obsežne razprave in analize stanja po pristojnih ministrstvih, kar bo služilo kot podlaga za vsebinsko dopolnitev ZUPPrip.
Na Mladinskem svetu Slovenije, Sindikatu Mladi plus in Študentski organizaciji Slovenije zato predlagamo:
Tin Kampl (predsednik Mladinskega sveta Slovenije): Mladi ne pristajamo na prestižni boj in pripisovanje zaslug za reševanje problema volonterskih pripravnikov. Nihče izmed političnih odločevalcev se ne bi zganil, če jih na to ne bi opozorila civilna družba, zato je najmanj, kar od njih pričakujemo, da nas povabijo k sooblikovanju rešitev.
Zala Turšič (predsednica Sindikata Mladi plus): Vlada sama s svojimi pristojnostmi ni uspela zagotoviti podatkov o obsegu pripravništev in namesto nje domačo nalogo opravljamo mladi; mi zbiramo podatke, mi usklajujemo različne politične predstavnike in strokovnjake s tega področja, mi poznamo problematiko ter ponujamo rešitve.
Luka Špoljar (predsednik Odbora za socialna in zdravstvena vprašanja pri Študentski organizacija Slovenije): Že dalj časa obstaja konsenz vseh, da je neplačano delo nedopustno! Tudi mladinske organizacije že dalj časa opozarjamo na nedopustno opravljanje neplačanega dela v obliki volonterskih pripravništev in želimo njegovo popolno odpravo. Smo pa tudi proti nepremišljenemu in nesistemskemu načinu urejanja področja, brez predhodnih analiz, vključevanja vseh deležnikov, predvsem pa brez zagotovitve potrebnega števila plačanih pripravništev, vključno s sredstvi, ki so zato potrebna. Menimo, da je ne glede na dober namen – odpravo volonterskih pripravništev, ta predlog zakona škodljiv.
Mladinski svet Slovenije
Sindikat Mladi plus
Študentska organizacija Slovenije
Priloga:
– gradivo za novinarsko konferenco