Nacionalna poklicna kvalifikacija (NPK) Mladinski delavec/Mladinska delavka omogoča mladim, ki imajo izkušnje na področju mladinskega dela, pridobitev poklica in priznavanje njihovega znanja s potrdilom o usposobljenosti za opravljanje tega poklica. V Sloveniji sicer za opravljanje poklica mladinskega delavca ni mogoče pridobiti javno veljavne izobrazbe v formalnem sistemu izobraževanja, zato je bil leta 2017 potrjen poklicni standard za mladinskega delavca/-ko, ki omogoča uradno priznavanje strokovnih znanj in spretnosti za mladinskega delavca/-ko.
S pridobljenim uradnim potrdilom NPK Mladinski delavec/-ka bodo vaše spretnosti in znanja, ki ste jih pridobili na področju mladinskega dela ovrednotene in uradno potrjene, s čimer boste lahko dokazovali svojo usposobljenost za opravljanje poklica mladinskega delavca/-ke. Postopek pridobivanja NPK je relativno hiter, saj se lahko pri pridobivanju NPK upoštevajo spretnosti in znanja, ki ste jih mladinski delavci že pridobili pri delovanju na področju mladinskega dela, bodisi s poklicnim delovanjem ali s prostovoljni delom ter z udeležbo na neformalnih programih izobraževanja, delavnicah in seminarjih itd.
Mreža MaMa v sodelovanju z Mladinskim svetom Slovenije in Ljudsko univerzo Kranj organizira srečanje za pripravo osebne mape za pridobitev NPK Mladinski delavec/-ka v Ljubljani. Namen srečanja z izvajalcem NPK je pregled in svetovanje za pripravo osebnih zbirnih map, saj vam želimo olajšati pot in delo za pristop k pridobitvi NPK Mladinski delavec/-ka.
Prijave na srečanje sprejemamo preko elektronske prijavnice najkasneje do nedelje, 7. aprila 2019.
Preverjanje ter potrjevanje NPK Mladinski delavec/-ka bo potekalo na Ljudski univerzi Kranj: 23. aprila bo potekalo pregledovanje osebnih map, preverjanje pa bo potekalo 6. maja. Prijave za pridobitev NPK Mladinski delavec/-ka sprejemajo do petka, 12. aprila 2019.
Kako pridobiti NPK mladinski delavec/-ka?
NPK mladinski delavec/-ka izvajajo tri Ljudske univerze v Sloveniji: Ljudska univerza Ormož, UPI- Ljudska univerza Žalec in Ljudska univerza, center za izobraževanje in kulturo Kranj. Ljudske univerze objavijo nekajkrat letno rok za prijave za pridobitev NPK, o razpisanih rokih lahko izveste na spletnih straneh omenjenih ljudskih univerz, na spletni strani Nacionalnega informacijskega središča (NRP) ter na spletnih straneh Mladinskega sveta Slovenije in Mreže MaMa. V primeru zadostnega števila prijavljenih (prijavljenih mora biti vsaj 6 interesentov za pridobitev NPK), se izvede pregled osebnih map in/ali preverjanje za pridobitev NPK mladinski delavec/-ka.
Osnovni pogoj za pridobitev NPK: Pogoj za pridobite NPK mladinski delavec/-ka je najmanj eno leto izkušenj na področju mladinskega dela, ki je dokazljivo z referenčnimi pismi organizacij in drugimi veljavnimi dokazili.
Pridobivanje NPK mladinski delavec/-ka se odvijajo po naslednjih korakih:
Specifične kompetence, ki jih mora imeti kandidat/-ka so opredeljene v Poklicnem standardu (PS) za Mladinskega delavca/Mladinsko delavko ter v Katalogu standardov strokovnih znanj in spretnosti (KSZS) za NPK Mladinski delavec/Mladinska delavka. Cena celotnega postopka pridobitve NPK se giblje med 180€ in 224€.
Posamezniki, ki želijo pridobiti NPK mladinski delavec/-ka in imajo izkušnje pri delu z mladimi, vendar ne delajo za mladinsko organizacijo oziroma niso člani mladinske organizacije, lahko uveljavljajo svoje izkušnje in znanje kot prostovoljni delavci z mladimi.
Več informacij o NPK lahko pridobite na navedenih spletnih straneh ter pri svetovalkah na Ljudski univerzi Kranj:
Ljudska univerza Kranj: https://www.luniverza.si/strokovno-usposabljanje/novo-mladinski-delavec-mladinskadelavka/
Mreža MaMa: http://www.mreza-mama.si/npk-mladinski-delavec-delavka-priprava-osebne-zbirne-mape-za-pridobitev-npk/
Renata Dobnikar T: 04 280 48 16 E-mail: renata.dobnikar@luniverza.si
Mojca Rozman T: 04 280 48 15 E-mail: mojca.rozman@luniverza.si
Za dodatne informacije smo na voljo tudi na MSS na elektronskem naslovu dominik.derencin@mss.si ali na tel. 01 425 60 55.