Danes, 28. novembra 2019, je MSS na Ministrstvo za okolje in prostor oddal svoje pripombe na predlog stanovanjskega zakona (SZ-2). Iztekla se je namreč javna razprava o predlogu zakona, ki bi, v skladu z aktualnim nacionalnim stanovanjskim programom , moral biti sprejet že leta 2016. Počasni premiki in zastoji v urejanju stanovanjskega področja so že dolgo stalnica naše vlade, saj smo npr. že na aktualni stanovanjski program (sprejet v 2015) čakali 6 let po izteku predhodnega. Posledice te pasivnosti pa so še posebej v zadnjih letih postale izrazito akutne.
Na Mladinskem svetu Slovenije zagovarjamo vse oblike podpore pri pridobivanje stanovanj, če le gre za to, da s tovrstnimi ukrepi zagotavljamo, da bomo z njimi posameznikom in družinam zagotovili rešitev njihovega stanovanjskega vprašanja, da bodo pridobljena stanovanja dejansko naseljena in primerna za bivanje ter da bodo stanovanja obravnavana kot osnovna človekova pravica in ne zgolj kot predmet investicije.
V splošnem upamo, da bo nov zakon vplival na večjo dostopnost stanovanj za mlade oz. iskalce prvega stanovanja; nekaj nastavkov za to ima. Ob lažjem poslovanju stanovanjskih skladov in z javno najemniško službo – če bo seveda uspešno delovala – bomo lahko nekoliko napredovali pri ponudbi najemnih stanovanj; s poroštvi iskalcem prvega stanovanja pa bomo rešitev omogočili tistim, ki po trenutnih merilih bank ne morejo priti do stanovanjskega kredita. Vendar pa predvidene spremembe še zdaleč ne prinašajo tistega povečanja števila (najemnih) stanovanj, ki ga že sedaj nujno potrebujemo; in to pomeni, da je treba predvsem vlagati v gradnjo ali druge oblike pridobivanja stanovanj.
Pri pripravi svojih pripomb in predlogov na predlagano besedilo stanovanjskega zakona smo izhajali iz naslednjih problematičnih področij: cenovno nedostopna stanovanja in najemnine, problematika osamosvajanja mladih in prvega reševanja stanovanjskega vprašanja, pomanjkanje najemnih stanovanj, kršenje pravic najemnikov, prazna stanovanja, oddajanje stanovanj turistom, omejitve pri razpisih za najemna stanovanja in slabo organizirano zastopanje in podpora najemnikom.
Predlagali smo:
Več:
Povezava na predlog stanovanjskega zakona (SZ-2)